Amikor egy álom valósággá válik: helyszíni élménybeszámoló életem első töltőtollkészítő workshop-járól.
Gyermekkorom óta lenyűgöz az írószerek színes világa. Gyakran megfordultam műszaki rajzolóként dolgozó édesanyám munkahelyén, a veszprémi AGROTERV-ben, ahol mindig rácsodálkoztam a tervezőasztalok kincseire: a különféle színes vonalzókra, sablonokra, csőtollakra és töltőceruzákra.
A tollak és ceruzák szeretete végig kísért iskolai éveim alatt is, de csak egyetemistaként kezdtem gyűjteni a töltőtollakat és töltőceruzákat. Az azóta eltelt 25 évben számtalan írószer megfordult a kezemben. Vadásztam antik és modern tollakra bolhapiacokon, online piactereken, licitáltam aukciókon, csere-beréltem gyűjtőtársakkal. Pár esztendeje lecsillapodott a gyűjtőszenvedély. Más lett a fókusz: most már sokkal jobban érdekelnek a kutatni való titkok, sztorik és érdekességek, valamint az emberi történetek, amelyektől igazán különlegessé, egyedivé válnak íróeszközeink. Ezért indítottam el tavaly a Budapest Pen Show weboldalt, az írószerek szerelmeseinek közösségi magazinját. Az online magazin a Tollak és Órák Facebook csoportból indult útjára azzal a céllal, hogy az online közösségben felmerülő, írószerekkel kapcsolatos témákkal mélyebben, részletesebben foglalkozzunk. Ami összeköt bennünket, az a közös hobbi: valamennyien az írószerek szerelmesei vagyunk.
Egy barátság kezdete
A csoportnak köszönhetően ismerhettem meg Pethő Sándort is, a Pendors. Egyedi, kézműves tollak megálmodóját és tulajdonosát is, akihez ma már baráti kapcsolat fűz. Sanyi a közösségi magazin tavaly nyári indulásakor keresett meg azzal, hogy teszteljük az úgynevezett készletes töltőtollait (ez egy olyan tolltípus, amely alkatrészekből állítható össze és a tollkészítő csak a toll „köpenyét” alakítja ki fából, vagy más anyagok használatával). Komolyan vettem a feladatomat és mai szemmel talán túl szigorú ítész is voltam, de Sándor egyáltalán nem haragudott meg: azt mondta, hogy hálás a kritikáért, mert ebből tanul az ember.
Sanyi első találkozásunk alkalmával sokat mesélt a terveiről és arról, hogy a készletes tollak mellett egyszer neki is lesz saját tervezésű és fejlesztésű töltőtolla. Az elmúlt fél évben aztán lehetőségem volt alaposan megismerkedni vele: alig múlt el úgy nap, hogy ne egyeztettünk volna valamilyen szakmai kérdésben. El kell hogy mondjam: nem ismerek Nála nyakasabb és jószívűbb embert. Hegyeket mozgató elszántság és kitartás van benne, olyan tűz és lelkesedés, hogy biztosan tudtam: újra lesz magyar töltőtollunk. És lett is, nem is akármilyen!
A töltőtollkészítő műhely feltárja titkait
Így készül az ebonit töltőtoll