Idén 100 éves a Montblanc ikonikus Meisterstück sorozata. Ebből az alkalomból áttekintjük a modellcsalád történetének első 50 évét
A Montblanc vállalat, amit kezdetben SIMPLO FILLER PEN CO. néven jegyeztek be Hamburgban, 1908-tól kezdett töltőtollakat gyártani, amelyeket ROUGET ET NOIR névre kereszteltek. A cég kimagasló minőségű tollakat akart piacra dobni, amit a márkaneve is szimbolizál. Így 1910-től már Montblanc néven forgalmazta a tollait.
A márkanév nagy sikert aratott és bejegyzett védjegy lett. 1913-tól a Montblanc csillag a márka logója, amely a havas csúcsot és a hegy hat völgyét szimbolizálja.
Színre lép a Montblanc Meisterstück
A Montblanc Simplo cég 1924-ben mutatta be a Meisterstück kollekciót, amit elsősorban azért hoztak létre, hogy felülkerekedjen a konkurens német márkák és az USA-ból importált töltőtollakkal szemben. A Meisterstück töltőtollak élethosszig tartó garanciával készültek, ezért nagyjából 40 százalékkal többet kértek értük, mint más cégek a hasonló tollaikért. Ezek a korai darabok teljesen megegyeztek az addig gyártott Montblanc modellekkel.
Egyfajta safety előltöltős rendszerrel készültek három méretben (4-es, 6-os, 8-as). A No.25; 35; 45 típusszámmal jelölték, amelyek egyben megegyeztek a tollak akkori eladási árával német birodalmi márkában. Számottevő változtatás a tollhegyekkel történt, amit 14 karátosról 18 karátos aranyra cseréltek.
Későbbiekben már dupla gyűrűvel, majd klipsszel is ellátták ezeket a tollakat, valamint további méretekkel (No. 20; 30; 40) bővült a kínálat. 1925-től bővítették a termékcsaládot az emelőkaros töltőrendszerrel ellátott töltőtollakkal.
A színes celluloidok elterjedésével 1928-tól a Montblanc is elkezdte ezeknek az anyagoknak a felhasználását.
1929-től egy új saját fejlesztésű töltőrendszerrel bővítette a kínálatát. Ami annyiban különbözött a nyomógombos töltéshez képest, hogy az alsó takarósapka nem vált el a nyomórésztől és így nem is tudott elveszni. Ezzel a szisztémával a Montblanc megkülönböztette magát a többi versenytárstól.
’30-as évek
A Meisterstück tollhegyeken 1930-tól tüntették fel az ikonikus 4810-es számot, amely a Montblanc hegycsúcs magasságára utal, ezzel is a magas minőséget szimbolizálva. Emellett az idáig gyártott 18K-os arany tollhegyek anyagát 14K-ra módosították.
1935-től nagy változás történt a Meisterstück töltőtollakon: a hamburgi székhelyű cég új, egyedülálló art deco formavilágot mutatott be. Elkezdték a kéttónusú ródium bevonatú tollhegyek alkalmazását.
Bemutatták az extrém sok tintát felszívni képes, teleszkópos dugattyú szerkezetet, ami a Meisterstück széria fontos termék innovációja. Így a 139-es a világ legnagyobb tintakapacitású töltőtollává vált.
A dugattyús töltésű tollak mellett még mindig gyártották a safety előltöltős- és nyomógombos rendszerű töltőtollakat. A töltőszisztémák és a méretek tekintetében ebben az időszakban volt a legszélesebb a kínálat. Ezért a könnyű beazonosíthatóság érdekében bevezették a három számjegyű számozási rendszert.
Az első számjegy a kategóriát jelölte:
- 1 – Meisterstück
A második számjegy a töltőrendszert jelölte:
- 0 – safety
- 2 – nyomógombos
- 3 – dugattyús
A harmadik számjegy a méretet jelölte:
- 2
- 4
- 6
- 8
- 9
Némelyik modellnél még betűkód is párosult a számok mellé:
- G: glatte (fényes)
- S: schraffiert (giluzsált)
- E: extraklasse (rózsamintás)
- PL: platinschwarz (platina-fekete színű)
- P: perle (gyöngyház színű)
- K: kurz (rövid verzió)
- L: luxus (luxus kiadású)
’40-es évek
1941-től a hadi gazdálkodás és nyersanyag hiányában a tollgyártás exportra korlátozódott. Ez sajnos a minőségen is megmutatkozott. Ezek a tollak acél tollheggyel készültek, sokszor rezezett vas klipsszel, de volt kupakgyűrű nélküli verzió is.
A II. világháború befejeztével az ország rendbetétele után 1947-től a cég megkezdte az önálló újratermelést a rendelkezésére álló anyagokból, a régi kollekcióval.
Az új Montblanc Meisterstück család bevezetése
1949-től indult az új Meisterstück termékcsalád bevezetése, a klasszikus torpedó forma, amit a Montblanc a mai napig használ. Ezt a sorozatot már csak dugattyús töltőmechanikával látják el, és továbbra is használják a három számjegyű azonosítót.
Első számjegy:
- 1 – műanyag test és a kupak
- 6 – műanyag test, fém kupak
- 7 – fém test és kupak
A második számjegy a töltőrendszert jelölte:
- 4 – dugattyús
A harmadik számjegy a méretet jelölte:
- 2
- 4
- 6
- 9
1957-től a kéttónusú, klasszikus tollhegyet modern formára (wing nib) változtatták. Ezt a három számjegy mellett „N” betűvel jelölték. Ezeket a modelleket 1959-ig gyártották és ezzel egy nagy korszaka zárult le a Montblanc írószereknek.
Befejeződött a gépi forgácsolással, esztergálással történő tolltestek gyártása. 1960-tól teljesen más gyártási technológiával készülnek a tollak, a régi nemes anyagok helyett már a hőre keményedő fröccsöntött műanyagoké lett a főszerep.
Eddig a korszakig gyűjtöm a töltőtollakat, a Meisterstück ezen időszak alatti formavilágában történt változásait, valamint a technikai fejlődését szerettem volna bemutatni saját gyűjteményem darabjaival illusztrálva.
Zoli további cikkeit a Budapest Pen Show magazinban itt találod.