A II. Hungary Pen Show-n jártam

A rendezvény, ahol mindenki megszállott, avagy képes beszámoló a II. Hungary Pen Show-ról

November 16-án immár második alkalommal került megrendezésre az írószergyűjtők legnagyobb hazai rendezvénye, a Hungary Pen Show. A rendezvény szervezői: Bikfalvi Máté és Pethő Sándor hónapok óta dolgoztak azon, hogy az idei találkozó ne csak megtartsa az első Pen Show eredményeit és erényeit, hanem sok szempontból felül is múlja azokat.

A rendezvény előtt egy hónappal a Tollak&Órák Facebook oldalon a szervezők egy felhívást tettek közzé, amelyben segítőket toboroztak a csoport tagjai közül. Mivel veteránnak számítok (részt vettem az első hazai pen show-n is) ezért örömmel jelentkeztem.

A rendezvény reggelén, a megbeszélt időben érkeztem a kislányommal. Addigra már nagy sürgés-forgás volt: a kiállítók jókedvűen rendezték a portékáikat. Sok ismerős arcot láttam a teremben, de voltak ismeretlenek is.

A nyitáskor hatalmas sor alakult ki és örömmel láttuk, hogy a macskakiállítás, vagy a „Hogyan szelídítsünk férfit” konferencia mellett a II. Hungary Pen Show is rengeteg érdeklődőt vonz.

A belépőjegy mellé ajándék is járt a Tollak Boltja jóvoltából: a Maruman spirálfüzeteket a belépéskor mindenki megkapta. A rendezők kis nyereményjátékkal is készültek: aki kockával hatost dobott, megnyerte a 100 db brandingelt ajándéktáska egyikét. A Művészek boltja, a Pentel és a Fiók Shop által felajánlott csomag egy Preppy 03-as töltőtollat, egy Maxiflo white board markert, egy Point Stick Solid Highlightert, valamint egy Leichtturm A6 pontozott puha fedelű füzetet rejtett.

 

Több kiállító, színesebb forgatag

Öszesen 36 kiállító jött el az idei rendezvényre, jóval többen, mint tavaly. Hazánkon kívül a szomszédos Romániából, Szlovéniából és a távolibb Cseh-, Lengyel-, Német- Olasz-és Törökországból képviseltették magukat a gyártók és márkatulajdonosok. Kimchi Kisasszony Koreai Műhelye sem éppen egy szomszédos országot népszerűsít, a K-Pop ugyanakkor megkerülhetetlen már hazánkban is.

Mudrák Béla (Tollak boltja) ismét csodás japán papíráruval, töltőtollakkal és tintákkal érkezett. Béla természetesen a legendás japán töltőtoll-gyűjteményét sem felejtette otthon, amelyet bárki megcsodálhatott a rendezvény ideje alatt.

Mudrák Béla fantasztikus urushi lakkos japán töltőtollai

A Tollak Boltja elképesztő, máshol soha nem látott tintaválasztékkal rendelkezik, valamint fantasztikus minőségű Maruman és Nakabayashi papíráruval, füzetekkel. Ebédre házi sushit hoztak magukkal.

A Shirokuma webáruház asztalánál folyamatosan nagy a tömeg: Szabi hangját és nevetését hallom, amint éppen ajánl egy-egy írószert, vagy magyaráz az érdeklődőknek. Szabolcsék a tavalyi év tapasztalatai alapján retro japán töltőtollakat is hoztak magukkal – a látogatók nagy-nagy örömére. Többször próbálok közelebb menni az asztalhoz, ahol egy ponton még Kiss Csaba, a rendezvény teremmestere is besegít, de nem járok sikerrel.

Varga „Shirokuma” Szabolcs

Szabi késő délutánba nyúlóan próbál egy-egy rövid felfedező sétát tenni a többi kiállító standjánál, de az újabb vásárlók érkezése visszaszólítja.

„Hatvanezerről indul, de aztán alkudd ki a szememet.”

– javasolja az egyik érdeklődőnek. Erre végül nem kerül sor, mert maga kezd lejjebb lépkedni árban és ad a felénél is alacsonyabb „Keresztapa-ajánlatot”…

A Shirokuma asztalánál végül ősz-árnyalatú Zebra zselés tollakat szerzünk be a kislányommal, amelyek tollteste pont olyan színű, mint a bennük lévő tinta. A japánok nem szórakoznak… A lányom ösztönzésére még egy elektromosan zümmögő radírral bővül kincseink listája. Szabi elmagyarázza, hogy ezzel bizony pontosabban lehet radírozni. Szkeptikus maradok, de nem engem kell itt meggyőzni…J

Szili Balázs (szibapen) standjánál hallgatom a beszélgetést: Balázs egy halk szavú, szerény ember, aki éppen egy töltőtollat mutat meg az egyik látogatónak, ha jól értem, stabilizált fa az alapanyag. Balázs egyedül érkezett a II. Hungary Pen Show-ra, így egyik segítő, Kanik Kristóf segít be a Szibapen standjánál.

Kanik Kristóf, a rendezvény egyik segítője a Szibapen standjánál

A Pentel színeiben ismét részt vett az eseményen Bubán Brigitta, aki a márka ecsetfilceit mutatta be az érdeklődőknek. Az EnerGel golyóstollak a teljes színpalettában kipróbálhatóak és megvásárolhatóak voltak. Csaba barátom mutatott egy különleges töltőceruzát a Pentel standjánál, ami a márka egyik zászlóshajójának számít – hamarosan cikk is lesz belőle.

A Pentel standjánál nem csak enerGel tollak voltak, hanem a csúcskategóriás ORENZ Nero töltőceruza is.

 

Egy időtálló hobbi diákoknak is

„Csak akkor adhatom el a tollat, ha a karbantartásban és javításában is tudok segíteni”. – vallja Marco Tagliani aki szemet gyönyörködtető OMAS töltőtoll kollekcióval érkezett. Az olasz márka a kilencvenes évektől 2016-ig volt aktív.

Marco Tagliani a színpompás OMAS tollaival

A pazar gyűjtemény a 12 szögű tolltesttől az íves, organikus designing széleskörű stílust felvonultat, de Marco-tól azt is megtudom, hogy a belső szerkezeti megoldások legalább ilyen szerteágazók. Léteznek ipari tervezésű töltőtollak is, de az Omas tervezői gyakran előrukkoltak időtálló, könnyen javítható, kézműves megoldásokkal is, az innováció a márka egyik alappillére -meséli.

„Az a feladatom, hogy egy jól használható tollat adjak át a vevőmnek, amivel nem éri bosszúság. Ha pedig probléma adódik az egyik töltőtollal, segítek a javításában és karbantartásban”.

A mellette lévő standon Carla Mortensen és Tom Westerich (penboard.de) antik írószereit már tavaly is megcsodáltam.

Tom Westerich ismét vintage töltőtollakkal és tollturkálóval érkezett

Tom idén tollturkálót is hozott a II. Hungary Pen Show-ra különféle árkategóriákban, amely különösen népszerű volt a látogatók között.

Carla angolt oktat idegen nyelvként egy francia egyetemen. Kiemeli a fiatalok bevonásának fontosságát.

Carla Mortensen beszélget Michael Vondrasek-kel a nyitás előtt

„Amikor iskolás gyerekeket tanítok, viszek nekik töltőtollakat. A mi feladatunk, hogy megmutassuk nekik a kézzel írás szépségét” – mondja.

A mindig jókedvű Michael Vondrasek (Michael mag schöne Dinge) asztalánál csak ámulok: ritka és különleges modern Montblanc töltőtollak, érdekes Lamy Safari írószerek mellett arany tollhegyeket és elképesztő karórákat is találok.

Michael Vondrasek standja

A Pisz Studió kézműves kalligráfiai eszközökkel érkezett Budapestre. Marcin és párja Lengyelországból érkezett és saját készítésű, újragondolt mártogatós tollakat, tolltartó állványokat és tintatartókat hozott.

Marcinék Lengyelországból érkeztek

 

Antik töltőtollak és irodaszerek

Heisz Ferenc és fiai háború előtti, többségében magyar íróeszközökkel, ceruzákkal és tollakkal érkeztek. Technikatörténeti csodákat is láttam az asztalukon: például mechanikus ceruzahegyezőket. Kifejezetten jól esett az időutazás a sok tapper, mechanikus ceruza, kalamáris, tollszártartó állvány, iratcsipesz és egyéb irodaszer között. Ferenc a pult előtt állva magyarázta és mutatta be a különleges régi író és irodaszereket az érdeklődőknek.

Heisz Ferenc és fiai

Akinek volt ideje elidőzni az asztalnál, meglepő tárgyakat is felfedezhetett a kínálatban: cowboy-kalap alakú tintatartót, faragott tyúkos hegyezőt, vagy akár töltőtoll alakú asztaldíszt.

Kovács Zoltán tollgyűjtő és töltőtoll-javító restaurátor megkerülhetetlen személye a tollbörzéknek. Zoli idén is kihozta nagyapja gyűjteményét, valamit egy egészen páratlan háború előtti Montblanc gyűjteményt is. A vitrinbe helyezett ritka és különleges írószerek szintén sok érdeklődőt vonzottak.

Kovács Zoltán töltőtolljavító és pazar Montblanc gyűjteménye

Zoli természetesen árult is töltőtollakat: számos Montblanc, Pelikan, Parker, Waterman töltőtollat és tollkészletet fedeztem fel a standján, régieket és újakat egyaránt.

Emese most is elkísérte édesapját

A vintage szekció új kiállítója Bukovecz György volt, aki háború előtti ritka ceruzákat, töltőtollakat és füzeteket hozott a II. Hungary Pen Show-ra. Ennyi antik ceruzát és ceruzadobozt még soha nem láttam egy helyen – ahogyan bontatlan, literes kiszerelésű töltőtoll tintákat sem láttam ezidáig.

Bukovecz György standja

Kass Zsolt Ciprusról látogatott haza és jól láthatóan nem érkezett üres kézzel: asztalánál elképesztő mennyiségű modern Montblanc írószert látok, mind az utolsó 30 évben készült, NOS állapotú. Számos limitált különlegességet is felfedezek a standján.

Kass Zsolt modern Montblanc tollakat és számos különlegességet hozott Ciprusról

Zsolt rengeteg kiegészítőt (gyűjtődobozokat, tolltartókat, tintatartót) is hozott magával. A standjánál mégsem a „királykategória” írószerei miatt áll a nagy sor: a legtöbben a dobozokba öntött használt töltőtollakra kíváncsiak. A jelek szerint idén különösen népszerűek ezek a „tollturkálók” …

 

Negyven órányi megszállottság

A megszállottságról Rokolya Balázs, az Aeris Wings alapítója is tudna beszélni. Próbálom megtippelni, hogy milyen kompozit fém lehet a gyűrűi alapja, de kiderül, hogy fémport kever kerámiához különböző adagban és ezt 1400 fokon süti tökélyre.

„Az anyag megszilárdul és ezt követően akár dupla ekkora hőterhelésen is stabil marad – teszi hozzá

Elámulok a drágakövek megmunkálásán és beépítésén. Ezek szemet gyönyörködtetőek, és még férfi szemmel is vonzóak. Ráadásul nem érintkeznek közvetlenül a bőrrel, így a gyűrű rendkívül tartós: akár fürdéshez, vagy mosogatáshoz is a kézen maradhat.

Mennyi idő, odafigyelés, szakértelem kell ezeknek a manufakturális körülmények között írószerek elkészítéséhez! Negyven munkaóra van abban a halpikkely alakú drótvázzal díszített töltőtollban, amit a szlovéniai Varasdból érkezett Goran Branovich (Brago Wood) mutat be a standján. Mindezt olyan természetességgel mondja, hogy elámulok. Mennyi idő, odafigyelés, szakértelem kell ezeknek a manufakturális körülmények között írószerek elkészítéséhez!

Goran Branovich (Brago Wood), a háttérben pedig a szerző

 

Döbbenetemben osztozom Kamilával, aki a szomszédos Drewnem Pisanie standról látogatott át. Ő és férje Jarnoltowekből érkezett, Lengyelország Csehországgal határos részéről. Ők a budapesti kiállítás miatt mindössze egyetlen napra zárták be a webshopjukat. Csodálatos kézműves tollakat láttam a standjukon.

Drewnem Pisanie

Binder Izabella is második alkalommal jött el a magyarországi pen show-ra. A Binders Notebooks igazán üde színfolt a papírtermékek piacán. Beszélgetésünk során a színpompás, nagymintás füzetborítóktól hamar eljutunk a belív papírokig.

Binder Izabella

Megtudtam, hogy kétféle papírral dolgoznak: a hófehér Munken Pure lapokat prémium nyomdai kiadványokhoz használják, de emellett használnak különleges újrapapírt is, ami juta, vagy kávédarabokat is hasznosít. Ez utóbbi színpompásabb, mert a környezetbarát eljárás kevésbé fehéríti az összetevőket.

A Capillaris standjánál is ismerős áll: Pataki Zsolt repülőgép-tervező mérnök fáradhatatlan lelkesedéssel mesél egy jóbarátom fiainak arról, hogy a Capillaris töltőtoll alapanyaga ugyanabból a titánból van, amiből a repülőgépek teste is készül.

Pataki Zsolt (Capillaris), takarásban Kiss Csaba teremmester

Ez a stand abban is különleges, hogy minimalista: egy-két plakát, valamint a Capillaris töltőtoll evolúcióját bemutató mintadarabok (és néhány selejt) található itt. Nem is kell több, hiszen a storytellingért az alkotó felel.

 

Közösségépítés tollal és tussal

Megyeri Gábor és Megyeri Péter az Etelburg képviseletében szintén másodszorra jöttek a Pen Show-ra. Profi fotósuk is elkísérte őket, standjukon pedig nagy képernyős videón erősítettek rá a profizmusukra. Gábor és Péter nagyon közvetlenek, öröm leülni hozzájuk és kézbe venni, kipróbálni a különféle Etelburg modelleket.

Megyeri Gábor és Péter, az Etelburg alapítói

Az Uni japán írószer-forgalmazó ezúttal az Uni Ball golyóstollakkal és az Uni Chalk folyékony krétával képviseltette magát. Csesznegi-Fényes Dávid elmondta, hogy a Telér Trade közel 30 éve foglalkozik japán írószerek magyarországi forgalmazásával. Egyik legkedveltebb termékük, a Posca filctoll most pont nincs itt, mert úgy ítélték meg, távol áll a töltőtollas közösség érdeklődésétől. Remélem azért jövőre elhozzák magukkal…

Az Uni standja

Az Urban Sketchers Budapest egy igazi üde és inspiráló kezdeményezés – közös rajzolást, festést szerveznek civileknek a város számos pontján. A következő találkozójuk a Párisi Udvarban lesz. Bárki csatlakozhat, aki rajzolni, vagy festeni szeretne egy lelkes csapatban. A kiállított munkáik alapján mindenkinek jó szívvel ajánlom…

Az Urban Sketchers csapata

 

Egyedi és megismételhetetlen

Varga Balázs a Phestom Watch Works-től lenyűgöző zsebóra beépítéseit mutatta be. Elmondta, hogy az első beépítéseket maguk a nagy óramárkák készítették. Balázsék nagy alázattalkl és szakértelemmel nyúlnak mindegyik zsebórához és értelmezik újra őket. Így válik mindegyik projekt egyedivé és megismételhetetlenné.

Bazsali Gábor, a Lineworkart alapítója átalakított gravírozógépből készült rajzoló installációja igazi performance art volt a forgatagban. Az ingerektől túlfűtött kiállítótérben jólesett a szemet pihentetni a szabályos időközönként egyenletes köröket rajzoló gépen.

Hasonlóan pihentető élmény volt Mészáros Zoltán bőrtokjai és fából készült íróasztal kellékei közül válogatni.

Gáspár Katalin grafológiai tanácsadást tartott a kiállítóterem egyik sarkában. Ismerheti őt, aki olvassa a Harmonet-et, vagy a KKV marketing facebook csoportot, amelynek ő az egyik moderátora.

Nagyon tetszett a Fiók Shop standja is, ahol lehetőség volt arra is, hogy a vásárló egy kicsit tollkészítő is legyen: KAWECO Sport alkatrészekből bárki összerakhatott  magának meghatározott színben (kereskedelmi forgalomban nem kapható) töltőtollat.

 

Több toll, kevesebb macska jövőre

Ahogyan az első pen show-n, úgy a mostani rendezvényen is meghatározó rendezvényelem volt a kalligráfia. A szervezők bölcsen úgy döntöttek, hogy a workshopokat külön teremben rendezik meg, így a figyelmet és összpontosítást igénylő foglalkozások egy szomszédos teremben kerültek megrendezésre.

Természetesen a belépőjeggyel mindenki részt vehetett a kalligráfia workshop-okon, ahol olyan szakemberekkel lehetett találkozni, mint is Buzogány Dezső, manoeye, vagy Julcsi (Kézzel írt érzelem), akik kalligráfia műhelymunkákon keresztül mutatták be ennek a műfajnak a szépségeit.

Kalligráfia workshop

A szervezők egy világrekord kísérlettel is készültek: Pászti Péter (Pászti Művek) kalligráfus 8970 gót betűt írt le a II. Hungary Pen Show nyitvatartásának 8 órája alatt. Igazi megszállott! – mondtam a mellettem álló klubtársamnak, mire ő körbemutatott a termen és megkérdezte: van, aki itt nem az?

Pászti Péter

Pászti Péter a nyitástól egészen este 5-ig kizárólag ezzel foglalkozott, óránként 55 percet írt és 5 perc szünetet tartott. Az a látogató, aki a legközelebb tippelte meg a leírt karakterek számát, megnyerte azt a különleges töltőtollat, amelyet a rendezvény egyik szervezője, a Pendors ajánlott fel.

Bikfalvi Máté és Pethő Sándor szervezők átadják a fődíjat

Pethő Sanyi, az egyik főszervező elegáns mellényben rohanta végig a rendezvényt és az árusítás mellett intézte a többi kiállító ügyes-bajos dolgait. A Pendors asztalánál a P52 töltőtollaknál időztem el, ahol végre megcsodálhattam a titán gyűrűs ebonit darabokat. Sanyi legalább 100 darab kézzel készített töltőtollal készült erre a napra az egyéb írószerek mellett.

A Pendors standja

 

Bikfalvi Máté hazánk egyetlen tinta manufaktúrájának tulajdonosa színpompás tinta kollekcióval érkezett. A legkülönfélébb árnyalatú Pennonia tinták mellett TWSBI és KAWECO töltőtollakat hozott magával.

A Pennonia asztalánál

A rendezvényt Kiss Csaba teremmester 18 órakor zárta: ezzel a hivatalos program véget ért. Marco bőröndjéből különleges olasz húsok, olivaolaj, remek borok és mennyei parmezán került ekkor elő.

Marco meglepetése

A terített asztal pillanatok alatt összecsődítette a kiállítókat és a szervezőket, akik boldogan folytatták a kötetlen beszélgetést.

 

Felkészül: III. Hungary Pen Show

A 2025-ös Hungary Pen Show-t Máté és Sanyi november végére tervezi. Ezúttal nem esik egy időbe a macskakiállítással, a félreértéseket elkerülendő. Volt olyan látogató, aki megvásárolta a jegyet, majd percekkel később döbbent rá, hogy ezek a holmik bizony nem nyávognak…

Egyik segítőnk, Barkóczi Jocó Gagarin nevű cicája a rendezvény után

A „Hogyan szelídítsünk férfit” konferencia látogatói közül viszont volt, aki tiszteletét tette a Pen Show-n. Vajon lehet ez is egy módja a férfi szelídítésnek?

Sikeresnek érzed a mai napot? – kérdeztem Sanyit a nap vége felé.

„A magam részéről igen – mondta, de a legfontosabb most a kiállítók véleménye, hogy ők elégedettek legyenek és el akarjanak jönni jövőre. Meg persze a látogatóké. Reméljük, jövőre is velünk tartanak!”

 

Elnézést, ha kihagytam valakit, jövőre igyekszem mindenkivel egy-két mondatot váltani 🙂

 

Köszönet a szakmai segítségért és lektorálásért Kiss Csabának!